TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 135.563
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 1.443
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 3
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1.274
Genel Güncel SonDakika Yaşam Yurttan

AYVYALIK KENT KONSEYİ HALİL BAŞKAN’LA DEVAM

  Ayvalık Kent Konseyi genel kurulu İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kent Konseyi başkanlığına Halil Coşkun yeniden seçildi. Genel kurulun açılışında konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, kent konseylerinin yerel..

AYVYALIK KENT KONSEYİ HALİL BAŞKAN’LA DEVAM

 

Ayvalık Kent Konseyi genel kurulu İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kent Konseyi başkanlığına Halil Coşkun yeniden seçildi. Genel kurulun açılışında konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, kent konseylerinin yerel yönetimlerin yapacağı işlere, yol haritalarının belirlenmesine, kent yaşamına, sorunların çözülmesine çok değerli katkılar sunduğunu söyledi.

 

Ayvalık Kent Konseyi’nin kentte ve bölgede çok başarılı çalışmalara imza attığını, güç katıp, moral verdiğinin altını çizen Başkan Ergin, “Onların her eylemde, her sorunda yanımızda olması bizi daha da güçlendiriyor. Çevre konusunda yerel yönetimlere yol haritası özeliği taşıyan çalışmalar yapıyorlar. Yakın zamanda bölgemizde ve çevremizde yaşanan doğal afetler, Kaz Dağları’nda karşı karşıya kaldığımız orman yangınları gibi, maden için yapılan doğa katliamları da canımızı acıtıyor. Ülkemizin, kentimizin geleceği söz konusu. Bir an önce harekete geçmeli ve bu felaketlere ‘dur’ demeliyiz. Ayvalık’ın ve bölgemizin yarınlarına destek vermek hepimizin en asli görevidir. Ege’de ve özellikle bölgemizde yaşanan çevre katliamlarına dur demenin zamanı geldi çoktan geçti bile. Artık, bırakın bizi,  çocuklarımızın, torunlarımızın yarını gelecekleri söz konusu. Küresel iklim değişikliğine karşı acilen eylem planı oluşturulması gerekiyor” dedi.

“Bir an önce harekete geçmeli ve bu katliamlara dur demeliyiz” diyerek tepkisini dile getiren Başkan Ergin konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Onlara sağlıklı bir çevre bırakmanın mücadelesini daha kararlı bir şekilde sürdürmeliyiz, pes etmemeliyiz. Cevre katliamlarını, yaşanan sıkıntıları, olumsuzlukları unutturmamalıyız. Günübirlik tepkilerle arkamızda bırakmamalıyız, yaşanan ve yaşanmakta olan çevre felaketlerini kamuoyunun gündeminde tutmamız, yapılanların yapılmayanların peşini bırakmamamız gerekiyor. Ayvalık Belediyesi olarak; bizlerin, çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini ilgilendiren kararların alınmasında başta Ayvalık Kent Konseyi olmak üzere, tüm sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareket ediyoruz. En büyük destekçilerimiz; sivil topum örgütleri, meclis üyelerimiz, muhtarlarımız ve kent konseyimizdir. Birlikte Ayvalık sloganıyla hareket ettiğimiz sürece, varlığımızı gücümüzü hissettirdiğimiz sürece orada mutlaka başarı gelecektir. Bu yolda çalışan herkese teşekkür eder, başarılar dilerim. Genel kurulunuz hayırlı olsun.”

Ayvalık Kent Konseyi başkanlığına ikince kez seçilen Halil Coşkun da yaptığı konuşmada, “Kent konseylerinin temel işlevleri kentin paydaşlarının katılımı ile sorunları ortak akılla tartışmak, farklı paydaşlar arasında uzlaşma ortamları sağlamak, kamu kurumları, yerel yönetimler ile toplum kesimleri arasında yeni köprüler ve diyalog kanalları kurmak;
demokratik katılım gerçekleştirmek ve sivil toplumu güçlendirmektir” dedi.

Kent konseylerinin gönüllü dayanışmayı  harekete geçiren bir kurum olduğunu dile getirerek; Ayvalık UNESCO süreci içerisinde tarihi geçmişi, kendine ait geleneksel kültür  kimlikleri barındıran, eşsiz doğal güzellikleri ile taçlandırılan bir kent olduğuna vurgu yapan Halil Coşkun şöyle konuştu:

“Yerel olarak demokratik katılımların daha yaygın kentin tarihi öz bilincine sahip çıkarak hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin korunması, kent hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması, çevreye duyarlılığın artması amacıyla sosyal dayanışma, yardımlaşma, saydamlık ilkelerinin hayata geliştirilmesi amacı ile kurulmuştur.
Kent konseylerinin görüşlerinin değerlendirilmesi için yerel yönetime gönderilmesi gibi görevi bulunmaktadır. Bu görüşlerin belediye meclis gündemine taşınması, çözüm odaklı projelerin hayata geçirilmesi kent konseylerinin çalışmalarının sürdürebilirliğini sağlayacaktır. Kentimizin geleceğini ortak akılla bizden sonra sahiplerine devredelim.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL