İzmir Sağlık SonDakika Yaşam Yurttan

Buca Metrosu’nun temeli atıldı

Buca Metrosu’nun temeli atıldı

Buca Metrosu’nun temeli atıldı

14 Şubat Sevgililer Günü’nde ise Buca – Üçyol Metrosu için ilk kazma vuruldu. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun katılımı ile gerçekleştirilen temel atma töreni Şirinyer ve Çamlıkule’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilirken, etkinliğe;  CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP Genel Başkan Yardımcıları, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Büyükşehir Belediyesi Önceki Dönem Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekilleri, İlçe Belediye Başkanları, parti ilçe başkanları ve binlerce vatandaş katıldı.

KILIÇ: YOL UZUNDU AMA İKTİDARI YAKIN GÖRÜYORUZ
Açılış konuşmasını yapan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, kürsüye gelmesinin ardından “Yol uzundu ama iktidarı çok yakın görüyoruz” dedi ve ilçelerine metro geliyor olmasının sevincini yaşadıklarını aktardı. Buca’da gerçekleştirdikleri projelerden detaylar vererek, şu ifadeleri kullandı:

“Tarihsel zenginliğin, kardeşlik kültürünün, hoşgörünün beşiği Bucamızda, bugün tarihi bir ana hep birlikte tanıklık etmek için bir aradayız. İzmir’in en büyük yatırımı, Bucalıların hayali Buca Metrosu gerçek oluyor. Gururluyuz, heyecanlıyız ve çok mutluyuz. İzmir’in amiral gemisi Büyükşehir Belediyemizin kentimize kazandıracağı Buca Metrosu, 13,5 kilometre uzunluğu ve 11 istasyonuyla Türkiye’nin birçokşehrinden daha büyük olan Bucamıza çağ atlatacaktır. Sadece ulaşımda değil, sosyal ve kültürel olarak da Buca,büyük bir atılım gerçekleştirme potansiyeline kavuşacaktır.

Metronun yanı sıra altyapı, rekreasyon alanları ve ulaşımı kapsayan birçok projede Buca, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğini yakından hissetmektedir. Bunun en güzel örneklerinden birisi, birlikte gerçekleştirdiğimiz temizlik devrimidir. İzmir Büyükşehir Belediyemizin 28 temizlik aracını belediyemize hibe etmesi ile uzun yıllardır taşeronla yürütülen hizmetlerimizi kendi araçlarımızla yapmaya başlayarak çok önemli bir tasarrufu gerçekleştirmiş durumdayız.  Bununla ilgili buradan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’e tekrar Buca halkı adına sonsuz teşekkürlerimizi ve minnetlerimizi iletiyorum.

SOYER: TEK KURUŞ DESTEK ALMADAN KENDİ İMKANLARIMIZLA YAPIYORUZ!
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise İzmir için tarihi bir gün olma özelliğine sahip bugünde yaşadıkları gururu şu sözlerle açıkladı:

“Bir gün İstiklal ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin. Bu imkân ve şerait çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. Millet fakru zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir. Evet, maalesef Türkiye, Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana belki de tarihinin en zor günlerini yaşıyor. Milletimiz fakru zaruret içinde harap ve bitap düşmüş vaziyette. İşte, şimdi, burada… Çok namüsait bir mahiyette tezahür eden bu ahval ve şeraite rağmen, İzmir’in kaderini değiştirecek, Buca metrosunun temelini atıyoruz. Atamızdan aldığımız ilhamla, içinde bulunduğumuz vaziyetin imkansızlıklarını düşünmeden vazifemizi yerine getiriyoruz. Ekonomik krizin tam ortasında İzmir tarihinin en büyük yatırımını başlatıyoruz. Türkiye’nin üçüncü büyük şehri İzmir’in bugüne kadar gecikmiş en önemli toplu ulaşım projesi, Buca Metrosu’nun yolculuğu bugün burada başlıyor.

“BUCA METROSU HER GÜN İZMİR NÜFUSUNUN ONDA BİRİNİ TAŞIYACAK”
Buca Metrosu her gün İzmir nüfusunun onda birini taşıyacak. Günde on İzmirliden biri, yani 400 bin İzmirli bu hattı kullanacak. Buca’nın en uzak mahallesi Çamlıkule ile İzmir Körfezi arasındaki ulaşım süresi 15 dakikaya inecek. Metro, ulaşımın en yoğun olduğu saatlerde 90 saniyede bir hareket edecek. Hat üzerinde her biri altı vagondan oluşan tam 20 tren seti çalışacak.
Bu devasa yatırımı merkezi hükümetten tek kuruş destek almadan, tümüyle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin imkânlarıyla yapıyoruz. Üstelik az önce tasvir ettiğim ekonomik kriz koşulları altında… Bu başarının hikayesini size adım adım anlatmak istiyorum. Doğru ve şeffaf finansal yönetimi nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uluslararası kredi notu 3A. Yani en yüksek düzeyde. Bu güçlü finansal yapı ve yüksek kredi notu sayesinde Buca Metrosu için 490 Milyon Euro’luk uluslararası yatırım kredisi temin ettik. Bu krediyi dört sene anapara geri ödemesiz olmak üzere 12 yılda ödeyeceğiz.

“BUCA METROSU ZEKİCE YÜRÜTTÜĞÜMÜZ BİR TASARRUF PROJESİDİR”
Trenleriyle beraber 765 Milyon Euro’ya mâl olacak Buca Metrosundan elde edilmesi beklenen yıllık işletme geliri ise yaklaşık 45 milyon Euro. Buca Metrosu dünyanın fizibilitesi en yüksek metro yatırımlarından biri. Dünya genelinde bir metronun kendi finansmanını karşılama süresi 30 yılken biz bunu yarı süresinde gerçekleştireceğiz.

Ayrıca Buca Metrosu’nun taşıyacağı 400 bin yolcuyu şu anda otobüs ve minibüslerle taşıyoruz. Her bir yolcu için Belediye bütçesinden günde yaklaşık 5 lira ilave yapıyoruz. Raylı sistemdeki kişi başı ulaşım maliyeti çok daha düşük olduğu için bu desteğe Buca Metrosu’nda sonra artık ihtiyaç kalmayacak. Buca Metrosu ile bölgedeki otobüslerimiz 13.075 kilometre daha az yol ve 902 daha az sefer yapacak. Günlük en az sekiz bin litre yakıt tasarrufu sağlayacağız. Tüm bunların sonucunda Belediyemiz yılda 48 milyon Euro tasarruf edecek. Dahası soluduğumuz hava temizlenecek.

Kısacası Buca Metrosu kendi maliyetini karşılayan, zekice yürüttüğümüz bir tasarruf projesidir. Bu anlattığım yalın hesap, kamunun tüm kaynaklarını elinde tutmasına karşın fizibilitesi bu kadar yüksek Buca Metrosu’nu yıllarca getiremeyen veya getirmeyen hükümete İzmir’in güçlü bir cevabıdır.

“BURADAN ANKARA’YA SESLENMEK İSTİYORUM. İZMİR BU ÜLKEDE DEĞİL Mİ?”
Türkiye 81 ilden oluşan bölünmez bir bütündür. İzmir bu bütünün ayrılmaz bir parçasıdır. Türkiye ve Ege ekonomisinin kalbinin attığı yerdir. Dört buçuk milyonun yaşadığı şehir, Cumhuriyetimizin kalesidir. Ankara! Buradan Ankara’ya seslenmek istiyorum. İzmir bu ülkede değil mi? İzmirliler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil mi? Biz İzmir’i demir ağlarla örüyoruz. Narlıdere Metrosu’nu ve Çiğli Tramvayı’nı bitirmek üzereyiz. Buca Metrosu’nun temelini atıyoruz. Eş zamanlı yürüttüğümüz altı raylı sistem projesi toplam 93 kilometre uzunluğunda. Peki ya Ankara?

Üzerinize aldığınız dört buçuk kilometrelik Halkapınar Otogar Metrosu nerede? Neden başlamıyorsunuz? Yedi senedir yatırım planında olmasına rağmen neden şimdiye kadar tek bir adım atmadınız? Depremzedeler için bulduğumuz krediyi, kıyı planlarını ve tek bir imzayı bekleyen onlarca projemizi ne zaman  Onaylayacaksınız? İzmir 2021’de 133 milyar lira vergi ödemesine rağmen merkezi yönetim bütçesinden sadece 3,5 milyar liralık yatırım aldı. Yani kırk verdi, bir aldı. Kırkta birlik bu oran asla kabul edilemez.

Tüm İzmirlilerin şunu bilmesini istiyorum. İçinde bulunduğumuz bu durum, bizi asla yıldırmadı. Aksine yeni yatırımlar için kararlılığımızı daha da arttırdı. Sadece 3 yılda, 2019 yılından bu yana, İzmir’de yaptığımız yatırım tutarı 11 milyarı aştı. Ülke ekonomisinin en büyük darboğazını yaşadığı şu günlerde, İzmir tarihinin en büyük yatırımını başlatmamız işte bu kararlı duruşumuzun sonucudur. Koşullar her ne olursa olsun, İzmir’in refahını büyütmeye ve bunun adil dağılımını sağlamaya devam edeceğiz. İzmir buna muktedirdir. Daima da muktedir olacaktır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL