Genel Güncel İzmir Siyaset SonDakika Yurttan

İzmir Buca’da Dolgu Zemin Üzerine İnşaat Korkusu

İzmir Buca’da Dolgu Zemin Üzerine İnşaat Korkusu

Buca Yaylacık Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, geçtiğimiz günlerde DMO Çok Programlı Lisesi’nin bahçesindeki halı sahası ve basketbol sahalarının yıkılmasından sonra başlayan yeni okul binasının inşaatındaki soru işaretlerinden ötürü tedirgin.

Büyük İzmir depreminin ardından başlatılan ve dayanıksız olduğu belirlenen binaların yıkımlarına devam edilirken, yerlerine yeniden yapılacak olan bina zeminlerinin güvenli olup olmadığı konusu gündeme geliyor.

Son olarak Buca’nın Yaylacık Mahallesi’nde hizmet veren DMO Çok Programlı Lisesi’nin bahçesinde bulunan halı ve basketbol sahasının yıkılmasının ardından hazırlanan zeminin inşaatında gerekli güvenlik çalışmalarının yapılıp yapılmadığı mahalleliler arasında tedirginliğe yol açıyor.

Yeni yapılmak istenen okulun zeminin 40 yıl öncesine ait molozların kullanılarak düzleştirildiğini belirten mahalle sakinleri “Yıllardır halı saha ve basketbol sahası alanı olarak kullanılan alana okul yapılacağı gerekçesiyle yıkıldı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü inşaatın yapım ihalesini gerçekleştirmiş İnşaatın yapıldığı alan dolgu zemin diğer tarafta 10 mt yüksekliğinde istinat duvarı var bu duvar bu inşaatı kadıracak mı gecenlerde bu toprağı tutan ağaçları kesiler burada sosyal medyada gündem oldu. Ancak kimse burada bir önlem almıyor bu duvar yıkılacak diye korkuyoruz. Dolgu zeminin üzerine inşaat yapılır mı. Bu alanın dolgu olup olmadığı için, zemin etüdü yapıldı mı? Yapıldıysa buranın dolgu olduğu anlaşılmıyor mu ? Sonuçları neydi? Yoksa doldurma zeminin üstüne okul mu yapılıyor? İnşaatın yanında bulunan istinat duvarı bu binayı kaldıracak kuvvette mi ? ” diye konuştu.

 

 

https://www.youtube.com/shorts/OrvRjvkk14U

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL