Hastane polisi koronavirüse yenildi

Hastane polisi koronavirüse yenildi

İZMİR – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi işyeri temsilciliği, hastanede görevli polis memuru Mehmet Duman’ın dün Covid 19 virüsü nedeniyle vefat etmesi nedeniyle hastane yemekhanesinde saygı duruşu ve basın açıklaması düzenledi. Açıklamada konuşan sağlık emekçileri, polis Duman’ın kendisini bir sağlık emekçisi gibi gören ‘mesai arkadaşları’ olduğunu belirterek, tüm gününü hastane içerisinde geçirmesine rağmen sağlık çalışanı olarak kabul edilmediğinden aşıda öncelik tanınmadığını söyledi.

‘AŞIDAN YOKSUN KALMAMALIYDI’

Aşı önceliğinin neye göre belirlendiğinin bilinmediği ifade edilen açıklamada, “Ne yazık ki önceliklerin neye göre belirlendiğini anlayamadığımız şu günlerde Eskişehir’de hastane avukatına dahi öncelik verilirken, futbolculara aşıda öncelik verilirken tüm mesaisini hastane geçiren arkadaşımız aşıdan yoksun kaldı ve hayatını kaybetti. İlk günden beri salgın kararlarının alındığı kurullarda biz sağlık örgütlerinin de yer almasını defalarca dile getirdiğimiz halde bu kurullara alınmadık ve salgınla ilgili kararları alanlar hastanede çalışan diğer emekçileri görmedi. Bu nedenle önlenebilir ölümleri yaşıyoruz maalesef” denildi.

ŞİDDETE MÜDAHALE EDERKEN COVİD 19 OLDU

Vefat eden polis memurunun eşinin de Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda olduğu ifade edilen açıklamada, polis Mehmet Duman’ın acil serviste sağlık çalışanlarına şiddet vakasına müdahale ederken yakın temas kurmak zorunda kaldığı kişiden virüsü kaptığı ve vefat ettiği belirtildi. “Bizler mesleğimizi icra ederken bu virüsü kapıyoruz ve bu hastalık bizler için meslek hastalığı sayılmıyor” denilen açıklamada, “gerekli önlemleri almayarak ölüme sebebiyet vermek”ten dolayı başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm karar makamındaki yetkililer ve sorumlular hakkında ceza soruşturması açılması gerektiği kaydedildi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL